Otázky a odpovědi

1. Jak se k vám můžu objednat 

Pro objednání využijte prosím náš telefonický kontakt.

2. Můžu se objednat na konzultaci i bez žádanky od svého zubního lékaře?

Ano, pak je ale tato konzultace zpoplatněna.

3. Jak dlouho trvá léčba rovnátky?

Délka léčby se odvíjí od závažnosti vady, věku pacienta a typu rovnátka použitého pro léčbu. U teenagerů trvá léčba většinou 1,5- 3 roky, u dospělých potom o půl roku až 1 rok déle.

4. Budou mě během léčby rovnátky bolet zuby?

Ano zuby mohou být citlivé na kousání pár dní po nasazení rovnátek a po aktivaci při pravidelných kontrolách. Při léčbě foliovými aparáty a při použití samoligujících zámků je citlivost zubů menší.

5. Jak často budu chodit s rovnátky na kontroly?

Interval kontrol je dán typem rovnátek, u snímacího aparátu u dětí je to cca 3 měsíce, u fixních rovnátek 4-8 týdnů dle potřeby aktivace, u rovnátek foliových (neviditelných) cca 2,5 měsíce. 

6. Kamarádce zničila fixní rovnátka zuby, může se mi to stát také?

V místě kde jsou rovnátka nalepena je sklovina plně chráněna. V okolí rovnátek ale zvýšeně ulpívají zbytky po každém jídle. Před zahájením ortodontické léčby je každý pacient důkladně informován o důležitosti čistění zubů kolem rovnátek. Pokud toto nedodržuje, vznikají v okolí rovnátek tzv. demineralizace - výrazné bílé skvrny, které již ze zubu nezmizí a často je v jejich místě sklovina náchylná k dalšímu poškození. Takový pacient si tedy zuby nepoškodil rovnátky, ale nedostatečnou hygienou. 

Počátek vzniku takových lézí je oprávněným důvodem k předčasnému ukončení léčby. 

7. Pokud si budu zuby rovnat neviditelnými rovnátky, nemusím se je tolik čistit?

To bohužel není pravda. Léčba neviditelnými rovnátky předpokládá jejich nošení 22 h/d, tedy téměř celý den a celou noc, proto je velmi důležité tyto fólie nasazovat na vyčištěné zuby, včetně vyčištěných mezizubních prostorů. Mezi nasazenou fólií a zubem nemůže proudit tolik slin, aby se dostatečně projevila její samočistící schopnost.



8. Je důležité v průběhu léčby neviditelnými rovnátky co piji? 

Ano. Není vhodné s nasazenými fóliemi popíjet kyselé a sladké nápoje. Protože sliny se tolik nedostanou do prostoru mezi fólii a zub, nemohou ten kyselý nápoj  "vymýt", a o to déle tam působí. Při dlouhodobém působení mohou vzniknout chemické změny na sklovině vlivem kyselého prostředí. Tyto změny vypadají stejně jako demineralizace (odvápněné místo) a vytvářejí se v tom místě, kde je sklovina zubu v nejdelším kontaktu s kyselým nápojem, například na hranách řezáků.

9. Pokud budu potřebovat během léčby spravit zub u svého zubního lékaře, je to možné? 

Ano, je však potřeba u nás před návštěvou zubního lékaře sejmout hlavní oblouk, který probíhá zámky, aby se zubní lékař k zubu pohodlně dostal, případně ze zubu sundáme zámek či kroužek.

10. Budu muset po sejmutí rovnátek ještě nosit rovnátka na noc?

Ano.

Po sejmutí rovnátek začíná stabilizační fáze, ta je stejně důležitá jako fáze rovnání zubů. Zuby se mají tendenci vracet zpět na své původní místo. Proto tuto stabilizační fázi nepodceňujeme a nalepíme zezadu na přední zuby retenční drátek (retainer) a na noc vám zhotovíme snímací retenční desku či folii. 

11. Budu mít po léčbě rovné zuby navždy?

Bohužel ne, pokud se o výsledek ortodontické léčby nebudete i nadále starat. Během života se postavení zubů neustále přizpůsobuje měnícím se podmínkám vlivem stárnutí organismu. Čím jsou však zuby rovnější a správně koušou, tím méně budou chtít uhýbat ze svého místa. 

Mohou však vznikat nové ortodontické vady jako je např. terciální stěsnání vlivem věku, vznik mezer při oslabeném parodontu ("parodontóze"), nebo sklon okolních zubů po ztrátě zubu.

12. Budu i s rovnátky dále chodit ke svému zubnímu lékaři na preventivní prohlídky?

Ano a je to velmi důležité. Kontroly s rovnátky nenahrazují preventivní prohlídky u zubního lékaře.

13. Mohu chodit v průběhu léčby rovnátky na dentální hygienu?

Rozhodně ano. Je to velmi důležitá prevence poškození zubů z důvodu zhoršení hygienických poměrů rovnátky a nezvládnutí čištění zubů s nasazenými rovnátky. Čistý zub znamená zdravou dáseň, což usnadňuje a urychluje průběh ortodontické léčby. S fixními aparáty doporučujeme navštěvovat dentální hygienu 3x ročně, s neviditelnými rovnátky nebo klasickými snímacími rovnátky stačí 2x ročně.

14. Jaké jsou možnosti financování léčby? 

V naší ordinaci je možno platit v hotovosti či platební kartou. Celkové náklady na léčbu je možné hradit postupně během léčby. S podrobnostmi ohledně finanční náročnosti a možnosti splácení budete seznámeni při konzultaci a poté vám bude vše upřesněno při sdělení léčebného plánu na základě vaší konkrétní situace a individuálního léčebného plánu.