Jak to vše probíhá ?


1. Konzultace

První návštěva je nezávazná konzultace, nejlépe s doporučením od registrujícího zubního lékaře, ale lze i bez něj. Pacient nebo jeho rodiče nám sdělí co by chtěli řešit na svém úsměvu a na svém postavení zubů. Lékař provede vyšetření, určí typ ortodontické vady. Navrhne jakým typem rovnátek lze léčit, jaká bude asi doba léčby a jak bude finančně nákladná.

2. Vstupní vyšetření

Pro přesné naplánování léčby je nezbytné zajistit vstupní dokumentaci pacienta. Při vstupním vyšetření pacienta skenujeme, fotíme obličej, zuby a zhotovíme obvykle 2 rentgenové snímky.

3. Léčebný plán

Aby mohl být pacient efektivně léčen, musí být se vším seznámen, všemu porozumět a se vším souhlasit. K tomu slouží konzultační návštěva, kde lékař pacientovi a případně jeho rodičům sdělí, jaké jsou léčebné možnosti jeho ortodontického problému, jaké k tomu můžeme použít typy rovnátek, jak přesne fungují a jak jsou jednotlivé typy rovnátek finančně nákladné. Tyto informace dostane pacient také písemně a po jeho rozhodnutí, jakou cestou léčby se vydáme, plánujeme nasazení či výrobu rovnátek.

4. Aktivní léčba

Nasadíme Vám Vámi vybraný typ rovnátek, budete informován o hygieně kolem rovnátek, o zacházení s rovnátky a jejich přídatnými prvky (patrový oblouk, fixní funkční zařízení, mezičelistní gumičky, pomůcky pro zvýšení skusu a pod.), a o možných komplikacích s rovnátky v průběhu léčby. Provedeme hygienickou instruktáž čištění zubů s rovnátky. Tato jen navazuje a doplňuje obvykle používané pomůcky na čištění zubů, včetně pomůcek mezizubní hygieny, o nichž byl již pacient informován a má tyto pomůcky nacvičeny svým zubním lékařem a dentální hygienistkou. Léčba trvá obvykle 1,5-2,5 roku a v jejím průběhu jsou nutné pravidelné kontroly podle typu rovnátek. Pro nejlepší výsledek léčby je nezbytná Vaše spolupráce v dodržování léčebného plánu, frekvence kontrol rovnátek a péče o Vaše zuby.

5. Udržovací a stabilizační léčba

Je stejně důležitá jako aktivní léčba a je naprosto nezbytná pro to, aby Vám nový úsměv vydržel i po sejmutí rovnátek. Na vnitřní stranu zubů lepíme od špičáku po špičák stabilizační drátek (retainer), který není vidět, nevadí mluvení, kousání a neovlivňuje příliš čištění zubů. Na noc dáváme pacientům snímací udržovací rovnátko, nebo snímací fóliovou dlahu. Ty zajistí stabilizaci postavení zubů po ortodontické léčbě a Vaši dlouhou spokojenost s novým úsměvem.